BIK – podstawowe informacje.

Biuro Informacji Kredytowej  jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. Gromadzi i udostępniania informacje o tym, jak uczestnicy rynku – osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe.  BIK działa na rzecz całego systemu bankowego w Polsce, a każdy z nas może sprawdzić w BIK swoją historię kredytową. Dowiemy się wtedy  co banki wiedzą o nas, ocenimy swoje szanse na zaciągnięcie kredytu i sprawdzimy, czy nikt nie wziął  kredytu na nas. Aby uzyskać te informacje musimy pobrać ze strony internetowej  Biura Informacji Kredytowej raport.

Zanim  zaciągniemy kredyt, bank sprawdza naszą historię zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej. Oczywistym jest, że jeśli mieliśmy problem ze spłatą swoich wcześniejszych zobowiązań, możemy mieć trudności w otrzymaniu kredytu. Pamiętajmy jednak, iż BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu, BIK  tylko przekazuje informacje o naszej historii kredytowej.  W przypadku, gdy zdarzyło nam się opóźnienie w spłacie kredytu dłuższe niż 60 dni i nie uregulowaliśmy zobowiązania w ciągu 30 dni od otrzymania od banku wezwania do zapłaty – BIK będzie przechowywał nasze dane i informacje o tym kredycie aż przez pięć lat od wygaśnięcia umowy kredytu. O usunięcie danych możemy wystąpić dopiero wówczas, gdy minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu. Wniosek taki musimy  złożyć w banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt.

Warto też wiedzieć, iż dziś  również każda osoba fizyczna posiadająca wyrok sądowy, może wpisać do rejestru  osobę, która zalega z alimentami. Wpis do rejestru dłużników  może pomóc w odzyskaniu zobowiązań.

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress